Menopoz Döneminde Beslenme

Migreniniz Varsa Bu Besinlere Dikkat
Haziran 25, 2019
Evde Kefir Yapın!
Haziran 25, 2019

Menopoz kadınlarda doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu dönemdir. Menopozun bir hastalık olmadığı, yaşamın doğal bir parçası olduğu unutulmamalıdır.Hormanlardaki düzensizlik ve östrojen hormonunun azalması ile şişmanlık, kalp damar hastalıkları, kemiklerin zayıflaması gibi problemler ortaya çıkar.Östrojen hormonunun azalması ile karın bölgesinde yağlanma artar. Metabolizma hızınızında yavaşlaması ile kilo artışı görülür.

Menopoz yaşı; sigara kullanımı,ilaç kullanımı, ameliyat, otoümmin hastalıklar ve şişmanlık ile düşmektedir. İyi beslenmeyen kadınlarda menopoz daha erken yaşlarda görülmektedir.

menopoz döneminde;ateş basması,terleme, çarpıntı, depresyon, içe kapanıklık, kolay sinirlenme, osteoporoz, idrar kaçırma, unutkanlık, uykusuzluk gibi problemler yaşayabilirisniz.

Bu belirtilerin ne kadar süreceği ise kişiden kişiye göre değişir.

menopoz döneminde düzenli klinik bulgularınıza baktırmalı ve doğru beslenmeye özen göstermelisiniz.Yeterli ve dengeli beslenme ile sağlayabiliriz.Bunun içinde öğün planımızda çeşitliliği sağlayarak vitamin ve mineral gereksinimlerimizi karşılamalıyız.

 

    menopozda beslenme önerilerisi

1.İdeal vücut ağırlığı korunmalıdır.Kilolu iseniz zayıflamalı, zayıf iseniz ideal vücut ağırlığına gelmelisiniz.

2.Öğünlerde besin çeşitliliği sağlanmalıdır.Sebze ve meyve tüketiminizi artırın.C vitamin kaynaklarını bolca tüketin.

3.Düşük yağlı, düşük kolesterollü besinler tüketilmeli.

4.Kalsiyum içeriği yüksek besinler tüketilmeli.Kemik sağlığınızı korumak ve osteoporozun etkilerini azaltmak için süt ve süt ürünlerini tüketiminizi artırın.Menopoz öncesi dönemde kalsiyum ihtiyacı günlük 1000 mg/gün iken, menopoz döneminde günlük ihtiyaç 1500 mg/gün’e çıkar.

5.D vitaminini alabilmek için kış aylarında öğlen saatlerinde, yaz aylarında ikindi saatlerinde güneşlenmeliyiz.

6.Tuz tüketimi azaltılmalıdır.yemeğin tadına bakmadan tuz atma alışkanlığınızdan vazgeçin.Masadan tuzluğu kaldırın.

7.Sıvı tüketimi artırılmalıdır.bol bol su tüketiniz.

8.Alkol ve sigara tüketilmemelidir.

9.Fiziksel aktivite artırılmalıdır.

10.Probiyotik tüketiminizi artırın.(kefir, yoğurt)

  1. Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar seçilmelidir. Basit karbonhidrat seçimi yapmamız kilo kontrolümüzüde zorlaştıracaktır.

12.Omega 3 kaynakları olan balığı; somon, uskumru, hamsi, sardalya. haftada 2-3 kez tüketiniz.keten tohumu ve cevizide beslenme programına ekleyiniz.

 

 

Beden kitle indeksinizi hesaplayın. Normal kabul edilen BKİ 18,5-25 aralığında olmaya özen gösterin az veya fazla ise bu değerleri hedef edinin.

Bayanlar için bel çevresi üst sınırı 88 cm ‘dir.Bu üst sınırı geçmemiz aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskimizin arttığınında bir göstergesi olacaktır.

 

şeker ve şekerli yiyeceklerin, gazlı içeceklerin, fazla tuz içeren tursu gibi besinlerin cilt sağlığımızıda tehdit ettiğini unutmamakta fayda var.