Diyette Maydanoz

Detoks İçin Turp
Haziran 25, 2019

Maydanaoz 100 gramı 36 kaloridir.Ayrıca, yaprakları sıfır kolesterol ve yağ, ancak anti-oksidanlar, vitaminler, mineraller ve lif açısından zengin taşırlar. 100 gramlık değeri günlük folat gereksiniminin %38’ini, C vitaminin% 220’i, A vitaminin %281ini, K vitamini %1366’sını, kalsiyumun % 14’ünü, demirin ise % 77.5 ‘ini sağlar.

Maydanozun faydaları

 • diüretik etkisi bulunmaktadır. Yüzyıllarca maydanoz böbrek taşı, safra kesesi taşları ve idrar yolu enfeksiyonları yardımcı olan idrar söktürücü olarak kullanılmıştır.normal şartlar altında vücuttaki sıvıyı muhafaza etmek gerekiyor fakat ödem gibi sıvı birikmelerinde vücut şişer. Eğer ödem sorununuz varsa maydanoz suyu birkaç çay kaşığı bile hızlı rahatlamanız için yeterlidir. 1 bardak kaynar suya maydonoz kökleri ekleme vücut için genel bir temizleyici olacak vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden detoks programlarında maydanoz sıklıkla kullanılır. Zayıflama planlarında bilinçsizce fazla miktarda kullanımı tartıda yanılgılara neden olabilir.
 • Yaprakları ve sapını antiseptik ve gaz giderici etkisi vardır.
 • Diyabetlilerde kan şekeri düzeyini düşürdüğü bulunmuştur.

Marmara üniversitesi bu konuda araştırma yapmış ve kan şekerin düşürdüğü sonucuna varmışlardır.Ancak daha detaylı çalışmalar gerekmektedir.

 • Beta karoten ve C vitamini içeriğinden dolayı anti-inflamatuardır.bu yüzden artrit kontrolünde yardımcı olur.
 • Diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.
 • Yaşlılarda retina sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Maydanozda bulunan A, C, K vitamini ve folat bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi A vitamini lenfosit ve beyaz kan hücreleri üzerinde doğrudan etkilidir.maydanoz içerdiği klorofilin yanı sıra anti bakretiyel ve anti mantar özelliklere sahiptir.
 • Mide bulantısına iyi gelir.
 • Ağız kokusunun giderilmesindede etkilidir.
 • Anti-hepatotoksik özelliği karaciğer temizlemek için yardımcı olurken anti-inflamatuar özelliği iltihapları azaltır.
 • antioksidan içeriği yüksek olan maydanoz aynı zamanda kalp sağlığı ve kansere karşıda koruyucudur.

Maydanoz fazla tüketiminde oluşabilecek sorunlar

  Hamilelik ve emziklilik döneminde kaçınmak gerekir,Fazla tüketimi hamilelik döneminde kasılmaları artıracağı gibi, hamileliğin herhangi bir döneminde çok riskli olabilir. Maydanoz tüketimin büyük miktarları emziren kadınlar içinde güvenli olmaz. Gebelik ve emziklilik döneminde maydanoz aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir.

       Oksalat aşırı tüketimi, Maydanozda oksalat bakımından zengin bir bitkidir. Bu yüzden böbreklerinde kalsiyum oksalat  taşı bulunan insanların fazla tüketiminden kaçınmaları gerekir.

     Cilt, Maydanoz bir döküntü oluşumuna neden olabilir, güneşe cilt ekstra hassas hale getirebilir.

Varfarin içeren ilaçlar kullanılıyorsa,  maydonoz K vitamininden zengin olduğu için  tüketilmemelidir. Besin ilaç etkileşimi söz konusudur.

  Hipertansiyon şikâyetiniz var ise, maydanozu dikkatli kullanmak gerekir. Çünkü,  tansiyon düşmesine neden olabilmektedir.