Detoks İçin Turp

Evde Kefir Yapın!
Haziran 25, 2019
Diyette Maydanoz
Haziran 25, 2019

Turp keskin bir tadı olan kök sebzedir. Beyaz, kırmızı, siyah ve beyaz olabilir.

100 gramında 16 kcal olup, potasyum,kalsiyum, C vitamini yönünden zengindir.

Tiamin, niasin, riboflavin, folat, B6, A ve K vitamini, demir, magnezyum, fosfor, çinko içerir.

Ayrıca, indoller ve zeaksantin, lutein ve beta karoten gibi az bilinen pek çok fitokimyasal içerirler.

 

Detoks için turp

 

Turp karaciğer sağlığı ve mide için çok güçlü bir detokslayıcıdır. Bu turpun kanı temizlediği, toksinleri ve atıkları temizlediği anlamına gelir. Kandaki yeni oksijen miktarını arttırarak sarılıktan kullanılmaktadır. Siyah turplar sarılık tedavisinde daha çok tercih edilir ve turp yeşillikleri de tedavide çok değerlidir.

 

Kilo verirmek istiyorsanız turp tüketin

 

Yüksek posa içeriği ve su içeriğinden  dolayı kabızlık problemlerinde ve kilo verme sürecinde kullanılabilmektedir. Yüksek lif içeriği ile kan şekeri düzeyini yönetmemize yardımcı olur ve düşük kolestrol ile ilişkilidir. Turp aynı zamanda diüretik etkisi ile idrar üretimini artırır.

 

Kansere karşı

 

Her gün salatada veya atıştırmalık olarak yarım turp tüketmeniz  günlük C vitamini alımının yaklaşık % 12-15’i kadardır. C vitamini alımının günlük dozunu karşılamak bağışıklık sisteminizi güçlendirir, soğuk algınlığından kansere kadar her hastalıktan kurtulmak için çok gerekli olan antioksidandır.

 

Turp, kanserin önlenmesine yardımcı olabilir. Su ile bir araya getirildiğinde, içeriğindeki bileşikler kansere neden olan maddeleri, vücudu temizlemeye ve tümör gelişimini önlemeye yardımcı olur.

 

Salatalara ilave edin, sandviçlere ince turp dilimleri ekleyin, yoğurtlu-turp karışımları ile zenginleştirin.

 

Bu hastalıklarınız varsa turptan uzak durun

 

Troid hastalığında ve safra kesesi taşı bulunan kişilerin turpu kullanmamalarında fayda var. Turp düzenli ve yüksek oranda tüketimi ile troid bezlerinin ağırlığının arttığı ve troid hormon düzeylerini düşürdüğü bulunmuştur. Turp safra üretimini artırabileceğinden safra taşınız varsa sakınmanız gereken besinlerden olmalı turp.

 

 

Muafaza Ederken

 

Turpları uzun süre muhafaza etmek için  üstündeki yeşillikleri temizleyin ve bir kağıt havlu ile plastik torbalara veya saklama kabına koyun. Bu, turpun nem içeriğini arttırır ve yaklaşık bir hafta boyunca taze kalmasına yardımcı olur.